Bankovky amerického dolaru

Kvě - 01
2023

Bankovky amerického dolaru

Dolarové bankovky
V dnešní době jsou vyráběny bankovky v sedmi nominálních hodnot, a to v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Jsou tištěny Úřadem pro rytecké práce a tisk, který má dvě pobočky, jedna se nachází ve Washingtonu D.C. a druhá ve Fort Worthu v Texasu. Jednotlivé bankovky amerického dolaru jsou jednoduše zaměnitelné, jelikož všechny mají podobnou barvu a stejný rozměr, který je 156 x 66,3 cm. Papír bankovek je tvořen ze 75% z bavlny a zbylých 25% tvoří len.
 americké peníze
100 dolarů
Na její lícové straně je vyobrazen Benjemin Franklin a na rubové straně Independence Hall. Spolu s desetidolarovkou jsou to jediné dvě bankovky, které nemají ani na jedné straně podobiznu prezidenta. Náklady na tisk stodolarové bankovky jsou 14,3 centů a průměrná bankovka této hodnoty vydrží v oběhu 15 let.
 
50 dolarů
Této bankovce se přezdívá Grant, a to jelikož na její lícové straně nalezneme 18. prezidenta USA Ulyssesa S. Granta. Na rubové straně padesátidolarové bankovky je natištěn kapitol Spojených států. Bankovka se začala tisknout také v roce 1861 a její vytištění stojí 10,6 centů.
 
20 dolarů
Ze všech nově emitovaných bankovek tvoří dvacetidolarové bankovky zhruba 11%. V oběhu bankovka vydrží průměrně 7,9 let. Na rubové straně je vyobrazen Bílý dům a na lícové straně je portrét sedmého prezidenta USA Andrewa Jacksona.
 
10 dolarů
Na líci této bankovky je vyobrazen první ministr financí USA Alexander Hamilton. Zajímavostí je že je to jediná bankovka kdy osoba na portrétu hledí vlevo. Na rubové straně je budova Ministerstva financí ve Washingtonu. Náklady na výrobu této jedné bankovky jsou 9,9 centu a v oběhu vydrží 4,5 roku.
americké usd
 
5 dolarů
Na lícové straně této bankovky můžeme nalézt portrét Abrahama Lincolna a na straně rubové je památník právě tohoto bývalého prezidenta. Průměrně se bankovka dožije 5,5 let a poté je nahrazena novým kusem.
 
2 dolary
Dvoudolarová bankovka je nejvzácnější bankovkou, jelikož podíl nově emitovaných bankovek této hodnoty činí pouze 1%. Na její líci najdeme Thomase Jeffersona a na rubové straně je upravený obraz The Declaration of Independence od Johna Trumbulla.
 
1 dolar
Jednodolarová bankovka je nejčastější bankovkou vůbec, na její lícové straně můžete najít portrét George Washingtona a na straně rubové je státní znak USA. V oběhu vydrží průměrně 5,8 roku.