Nenechte oči, aby se upracovaly

Kvě - 01
2023

Nenechte oči, aby se upracovaly

Sotva se ráno probudíme, už nutíme naše oči, aby se pustily do práce a sledovaly vše kolem sebe. Pak je mnozí z nás zapíchnou do počítače a tam je nechají bez sebemenších výčitek svědomí klidně i několik hodin. Večer se pak podivujeme, proč je máme tak zarudlé a honem do nich spěcháme nakapat nějaký lék. Není ale lepší tomuto problému raději přecházet? Problémy se zrakem u nás trápí čím dál více lidí. A mnozí z nich tomu mohli skutečně předejít.
zkouška optometrie
§  Základem by určitě měly být pravidelné preventivní prohlídky u lékaře.
Ačkoliv se to nezdá, ani naše oči nedokáží žít z ničeho.
§  Potřebují ke svému fungování dostatek vitamínů a minerálů.
Než ale zamíříte do lékárny, zkuste jít nejprve do obchodu s potravinami. Vašim očím rozhodně prospějí ořechy. Jsou totiž velkým dodavatelem nezbytného zinku.
§  Pravidelnou konzumací mléka, smetany, sýrů a dalších mléčných výrobků dostanete do těla potřebný vitamín A.
Jeho nedostatek byste poznali až ve chvíli, kdy by vás začala trápit šeroslepost. Velice nepříjemná záležitost, především pro ty, kteří tráví hodně času za volantem. Za deště nebo šera se pro vás stane silnice skoro neviditelnou.
šilhání oka

Někdy jen přírodní zdroje nestačí

O další vitamíny a minerály se postarají rozmanité druhy ovoce. Oči mají však ještě další požadavky. Vyžadují mastné kyseliny DHA. Nedostatek ohlásí pocitem suchých očí. A kde tuto zvláštnost vzít? Nic těžkého.
brýle na pc
§  Stačí si dát jednou týdně tresku, makrelu nebo tuňáka.
Ne vše ale z potravin můžeme získat. Přeci jen jeden doplněk stravy z lékárny by to chtělo. Tím je lutein. V potravinách se sice také vyskytuje, ale jen poskrovnu. Abyste ho tělu dodali dostatečné množství, museli byste se živit jako housenka. Jíst jen samou kapustu nebo špenát. Dobrá je i pampeliška.
§  Rada na závěr – nechte oči také dostatečně odpočívat. Nejsou perpetuum mobile.