Jak funguje keto dieta a dá se díky ní skutečně zhubnout?

Říj - 19
2020

Jak funguje keto dieta a dá se díky ní skutečně zhubnout?

O populární ketonové dietě jste už jistě slyšeli, napadlo vás ji někdy také vyzkoušet? Než se do toho pustíte, zjistěte o ní společně s námi něco víc.

Jak funguje keto dieta a dá se díky ní skutečně zhubnout?

Ketogenní, ketonová nebo zkráceně jen keto dieta se stala v poslední době hodně populárním způsobem, jak se zbavit přebytečných kilogramů. I když se většina shoduje na tom, že opravdu zabírá, tak snadné to zase není. Ketogenní dieta je poměrně přísná a během doby, kdy se musí dodržovat se nepřipouští žádné prohřešky ani dietní chyby. Jakmile není jídelníček pečlivě dodržován, dieta zkrátka nefunguje a veškerá snaha přijde rázem vniveč. Pokud vám ale nedělá problém odříct si to, co máte skutečně rádi, určitě ji vyzkoušejte.

pexels-photo-5446524

Zázračný stav jménem ketóza

Keto dieta pracuje na velmi jednoduchém principu, tělo se má dostat do stavu, kterému se přezdívá ketóza. Jde o to, že pokud tělu chybí krevní cukr, začne si jej samo brát z tukových zásob, které má k dispozici. Játra v tu chvíli začnou produkovat ketony, které se rázem stávají zdrojem energie pro tělo. Právě tento stav se nazývá ketóza a my pak rychleji a snadněji hubneme. Zní to opravdu snadno, že? Jenže dosáhnout samotné ketózy tak úplně snadné není.

Úbytek váhy je v ketóze zaručený a poměrně rychlý. Proto je dieta tolik populární. Ovšem má to jeden a dost velký háček. Ketogenní dieta se někdy nazývá také sacharidovou dietou – to znamená, že ze stravy musí být vyloučeny veškeré sacharidy nebo jejich vetší část. A každý, kdo si uvědomuje, že sacharidy se přirozeně nacházejí ve většině běžných potravin, už ví, že tento háček je opravdu hodně velký.

pexels-photo-2226987

Co tedy můžete jíst?

Možná si teď pokládáte otázku, co tedy při téhle dietě vlastně můžete jíst. Mnoho lidí má problém s tím, zorientovat se v tom, co je dobré a co absolutně tabu a proto jdou ruku v ruce s tou dietou také oblíbené krabičky a speciální balíčky s jídly připravenými přesně na míru téhle dietě. Člověk pak má každé jídlo dne připravené předem a nemusí se obávat, že něco sní špatně. Pokud vám ale tento způsob předpřipravené stravy úplně nevyhovuje, můžete si stravu hlídat sami. Chce to ale hodně trpělivosti.

Zapovězeno je všechno, co obsahuje bílou mouku, dále jsou to sladkosti, těstoviny, rýže, brambory a dokonce i některé druhy ovoce. Jíst se mohou v podstatě jen ryby, mořské plody, libové maso, vejce, sýry a samozřejmě zelenina. Chutě můžete zahánět pekanovými oříšky.

Troufnete si?