Jak se lidé bavili za socialismu

Kvě - 01
2023

Jak se lidé bavili za socialismu

V současné době rozkvětu podnikání, obchodování a tisíců internetových obchodů by se mohlo zdát, jak je ten svět úžasný. Mladá generace, která v podstatě nic jiného nezažila, považuje svou současnost za něco přirozeného, co tu přece bylo vždy, a častokrát si ani nepřipustí, že tomu kdysi bylo jinak. Slýchávají však historická fakta z cizího zdroje, nemají je ověřená vlastní zkušeností, to se pak velice snadno deformuje osobnost a její náhled na historické souvislosti.
kazetová páska
Jistě, že socialismus nebyl ideálním společenským zřízením, stejně tak, jako to současné. Byl ale jiný. Lišil se v mnoha ohledech a tím, že lidé měli omezené možnosti vycestovat za hranice, žili v uzavřené kleci. A v té kleci si museli vybudovat atmosféru, aby v ní dokázali přežít. Zpočátku v 50. letech doznívaly mezi lidmi nevyřízené účty, poválečná nevraživost, avšak 60. a 70. léta přinesla změnu myšlení a závěr období v 80. letech již patřil docela jinému životnímu stylu.
Běžná mzda byla v té době již na takové výši, že se ženy stávaly nezávislými, navíc existovaly sociální jistoty, které dnes lidé prakticky neznají. Například ženy věděly, že se po mateřské dovolené mohou vrátit do svého předchozího zaměstnání, existovala bytová výstavba, nepřeplněné jesle, školky, a organizace, které nebyly komerčně zaměřené, byly funkční odbory, lidé zkrátka v podstatě nemuseli řešit existenční starosti, navíc prakticky neexistoval tržní systém s bydlením a stres s tím spojený.
klasická kytara

Kam za zábavou

Právě sociální jistoty byly tím, co tamní systém odlišuje od toho současného. Lze namítnout, že lidé v hmotné nouzi dostávají příspěvky, ale s těmi živoří na hranici přežití. Tehdy o živoření zdaleka nešlo. Jakmile si člověk odpracoval svých 8 hodin, měl skutečně dostatek času sám pro sebe. Navíc neexistovala výpočetní technika a mobilní komunikace, a tak bylo běžně zvykem potkávat se na ulici, navečer se jít společně bavit do kina, na diskotéku, provozovat zájmové kroužky, sportovní akce, hrát divadlo, cestovat, a to vše jaksi volněji, bez strachu z terorismu a násilí v různých formách. Lidem se zkrátka lépe dýchalo.
Projevilo se to i v oblasti sexuality. Zatímco dnes přibývá mladých mužů, kteří nejsou schopni vůbec dosáhnout erekce, neboť jsou přetížení a vystresovaní, tehdy se potíže s erekcí dotýkaly výhradně seniorů. Kvalitní sex je totiž spojován s poklidnou atmosférou, nelze jej provozovat pod tlakem, s únavou, nedostatkem spánku a stresem v zádech.