Jak si vybrat správné boty

Čvn - 03
2018

Jak si vybrat správné boty

Dobře proměřujte

Velikost obuvi je pro vás vždy jen informativní ukazatel. Nelze nikdy s jistotou určit, že ačkoliv máte chodidlo dlouhé 250 mm, že vám perfektně padnou všechny modely o velikosti 39. Vyzkoušet je nutné nejen jednu, jak to bývalo zvykem dříve, ale obě dvě. Jednak můžete mít každou nohu jinak dlouhou a také jinak širokou, třebaže jen o několik milimetrů. Navíc se nemusí výrobek v obou kusech obuvi přesně shodovat.
lodičky v trávě.jpg

Nakupujte v odpoledních hodinách

Chodidlo se v průběhu dne mění, je to způsobeno částečně chůzí, kterou jej dopoledne zatížíte, a zároveň orgánovými hodinami, kdy se v odpoledních hodinách dostává vaše tělo do fáze více relaxační, uvolněné, což způsobuje i mírné zvětšování objemu paží a především nohou (nohy mírně natékají). Vybírejte si tedy obuv až odpoledne, nejlépe mezi 13. a 15. hodinou.

Chůze po prodejně povolena

Chodit po prodejně v nové obuvi je nejen povoleno, ale i žádoucí. Nezapomínejte na ponožky obvyklé tloušťky, na které jste zvyklí, nezkoušíte si obuvnické výrobky v obchodě jen pro parádu, abyste se v nich předvedly, ale především pro sebe. Nezapomínejte také zkusit chůzi po nakloněné rovině, dobrý obchod by ji měl mít k dispozici. Některé boty totiž při chůzi z kopce tlačí, kdy se prsty svezou příliš dopředu.

Dostatek místa pro prsty

Musí vám padnout perfektně nejen v patě a nártu, ale i v partii prstů. Před každým z nich by mělo být volné místo zhruba 1 cm, u dětí trochu více, asi 15 mm. Musí vám také dobře sedět v nejširším místě chodidla, v místě prstních kloubů. Nesmí tedy nejen tlačit, ale i sklouzávat z paty.
vínové lodičky.jpg

Pozor na špičku

Vybíráte-li model pro celodenní nošení, prsty se nesmí ve špičce deformovat, musí být volné a pohodlně rozložené uvnitř. Deformity se pak mohou prohloubit do vbočených palců a zborcené klenby, což bude mít neblahý vliv i na vaši páteř, na bolesti zad a hlavy, i na funkci vnitřních orgánů v těle.

Podpatky

Zatímco pánské boty by měly mít podpatek vysoký do 2,5 cm, u žen se toleruje ze zdravotního hlediska maximálně 3 – 4 cm. U malých dětí nesmí podpatek přesahovat půl centimetru. Dospívající dívky by měly volit podpatky vysoké maximálně 2,5 cm.