Ovoce i zelenina moc místa nepotřebují

Zář - 01
2018

Ovoce i zelenina moc místa nepotřebují

Tak známe to všichni, velké plány co všechno budeme mít na svém vlastním pozemku, se často mění a musí se přizpůsobit podmínkám. Mnohdy je skutečně velmi málo místa na všechny sny, přesto se jich nemusíme hned vzdávat. Ani v malé zahradě se nemusíme vzdávat zeleniny a ovoce, jen musíme vybrat ty správné druhy a tvary. Pak mnohé naším uměním překvapíme. Vybudujeme si totiž zahradu našich snů, aniž bychom potřebovali obrovskou plochu.
keříková rajčata
Co budeme pěstovat?

1.       Jahody – jsou vděčným produktem a mají je rádi všichni, jak děti, tak dospělí. Tyto malé keříčky nepotřebují žádné extra velké místo, navíc se dají kombinovat i s jinými typy zeleniny nebo se dají dát do převisu a podobně. Výhodou je, že úrodu přináší poměrně brzy a vydrží několik let a to bez našeho většího zásahu.

2.       Brusinky a borůvky – i v dnešní době se dají pěstovat tyto lesní plody v našich zahradách. Jsou to léčivky. Jediné co chtějí, je kyselejší půda, tak by se musely keříky kombinovat s podobným druhem květin, což zvládnou azalky, různé druhy vřesů. Ale můžeme využít i různé staré nádoby a tam jim připravit půdu pro zdravý růst.
plody jahodníku

3.       Ostružiny a maliny – nezalekněte se jejich vysokého růstu a nasaďte je s radostí k pergole nebo plotu. Potřebují podporu, a když jim budeme dávat správný směr, tak máme ideální živý, plodící plot.

4.       Rybíz a angrešt – nejčastější ovocné stromky v zahradách, dokonce i rozličných barev a druhů. Dají se pěstovat v keřících nebo pro malý prostor budou vhodné typy stromku, pod které se dají zasadit buď další plodící rostlinky, bylinky nebo zkrátka kvetoucí skvosty do vázy.
tři rýče

5.       Ovoce na sloupku – to naši rodičové neznali a mnozí se s tím také ještě nesetkali. Nic méně se jedná o ovocné stromy, které netvoří korunu, ale rostou jako sloupek. Prakticky je tvoří dominantní středová osa, která je pokrytá krátkými větvemi a zde se rodí naše blahodárné plody. Převážně se jedná o jabloně. Ale nic nemění na tom, že tohoto účinku můžeme dosáhnout i u jiných druhů, ale už si budeme muset hrát se stromkem a vyžaduje to určitou znalost a zručnost, jak vše správně sestříhat. Pak lze takto pěstovat jakékoliv ovoce.

6.       Zakrslé stromky – pokud nechceme zasahovat do tvarování plodícího sloupku, tak nám budou stačit možná, zakrslé odrůdy a ty se nabízí také ve velké hojnosti.