Rizika online nakupování

Kvě - 01
2023

Rizika online nakupování

Online nákupy nám šetří náš čas i energii, je to pohodlné a zboží na eshopech je mnohdy levnější než v kamenných obchodech. Navíc je nám poté dovezeno až ke dveřím našich domovů. Každý si je vědom, jaké výhody nám to přináší, ovšem málokdo si uvědomí také možná rizika. Na co si tedy dát pozor a kdy zbystřit pozornost?
online nakupování oblečení přes mobilní telefon
 
Kontakty
Pokud na stránce elektronického obchodu chybí kontaktní údaje, či je možné prodejce kontaktovat pouze přes formulář, poté zbystřete a buďte obezřetní. Komunikace mezi prodejcem a zákazníkem je základem dobrého obchodu, a jestliže jakékoli kontaktní údaje chybí, raději si zboží vyhledejte jinde.
Identita
Neznáte identitu vlastníka internetového obchodu? Skrývá se za anonymitu nebo nelze vůbec dohledat? Pak raději také zavítejte na jiný web a hledejte dále. V případě obchodu anonymita vždycky skýtá jisté riziko.
Podmínky eshopu
Málokdo si čte jakékoli podmínky. Pokud i vy patříte mezi lidi, kteří pouze odškrtnou políčko se souhlasem, kde prohlašují, že si vše přečetli, ale ve skutečnosti odkaz ani nerozklikli, pak si dejte pozor. Pokud totiž tyto podmínky chybí nebo po přečtení zjistíte, že jsou zmatené a chaotické, pak je to přinejmenším podezřelé. Opět raději přejděte jinam.
Hodnocení
Ne vše, co nemá žádné hodnocení, musí být nutně špatné nebo podvrh. Ale je lepší být na eshopu bez hodnocení obezřetnější, jelikož nemáte ověřeno, že je to opravdu důvěryhodný obchod. Mnohé podvržené stránky si ale vytvářejí falešné pozitivní komentáře a ohlasy. To zjistíte tak, že všechny zpětné vazby jsou téměř totožné a nejsou psány v jazyce běžných lidí.
Co kupujete
Dejte si pozor na to, co kupujete a jaké ohlasy má ten konkrétní produkt. Mnohdy se totiž stalo, že ve skutečnosti koupené zboží vůbec neodpovídalo obrázku. To je časté převážně na různých čínských eshopech.
 nákup na pc
Nebezpečí při online nakupování spočívá převážně v tom, že většinu věcí platíte předem a nevíte, jestli vám zboží vůbec přijde. Navíc provozovateli poskytujete vlastní osobní údaje, jako jméno a příjmení, ale také adresu, telefonní číslo apod. Obezřetnost je proto více než na místě.