Samovzdělávání – nejefektivnější způsob učení?

Čvn - 12
2019

Samovzdělávání – nejefektivnější způsob učení?

Každý vzpomíná na školní léta jinak. Někdo nadšeně, někdo s nechutí. Není však nikdo, kdo by se nenudil alespoň o některých vyučujících hodinách. Důvodů k tomu mohlo vézt více. Buď dotyčného látka prostě nebavila a nešla mu, nebo byl špatný učitel. Učitel, který neumí učit je to nejhorší, co vás může během studia potkat. Buďte sami sobě učitelem.
Další důvod však může být i doba, ve které byl předmět vyučován. Začínali jste ve druhém ročníku střední školy každý den matematikou? A vůbec nic z druhého ročníku z matematiky neumíte? Možná může být důvod ten, že jste typ člověka, kterému prostě jen vyhovuje vstřebávat informace až v pozdějších hodinách než v těch brzkých ranních. Ve školním systému s těmito věci bojovat nemůžete. Můžete s nimi ale bojovat formou samovzdělávání.
knihy nad postelí
Největší výhody samovzdělávní jsou dvě. První už byla zmíněná výše. Sami si vytvoříte svůj rozvrh. Pokud jste sovy, můžete získávat nové informace v jedenáct v noci a nikomu to nebude vadit. Druhá výhoda je ta, že si sami zvolíte, co a za pomoci čeho se budete učit. Baví vás druhá světová válka? No prosím. Najděte si webové stránky, dokumentární filmy a knihy, které vám svým zpracováním i informacemi, které vám budou předávat, budou vyhovovat nejvíce.
Díky internetu je všechno jednodušší. Najdete na něm nepřeberné množství článků, publikací i videí, která vás zabaví i vzdělají. Stejně tak na nich najdete i značné množství online kurzů, které se věnují různým tématům. Bývají placené, ale velmi zajímavé je, že některé britské a americké univerzity nabízejí své přednášky přes internet zdarma.
focení knihy
Pokud nemáte problémy s angličtinou, je to ta nejlepší možnost, jak se samostatně vzdělávat bez obav, že se k vám dostanou klamné informace.
Ve chvíli, kdy si prostředí, čas i zábavnost látky, o které se chcete dozvědět více, zajistíte naprosto dle svého, zapamatujete si vše mnohem snáze. Učení nebude dril, ale dobrovolná aktivita, zábava i koníček. Budete se bavit a připadat si chytřejší a chytřejší. Ne nadarmo se říká škola hrou. Škola hrou funguje nejen na děti, ale i na dospělé.