Syndrom dráždivého tračníku

Čvn - 12
2019

Syndrom dráždivého tračníku

Toto poměrně rozšířené onemocnění se projevuje celkovou nepohodou v oblasti trávícího traktu. Tračník je nejdelší část tlustého střeva, kde se již nachází pouze zbytky z potravy a jsou zde připravovány k vypuzení ve formě stolice. Spouštěčem problémů mohou být některé potraviny nebo stres, kterému je dobré se vyhnout. Což je ovšem v dnešní uspěchané době velmi obtížné. Trávicí pochody jsou řízené mozkem, nervy, stravou, různými hormony a ovlivněny jsou také stavem naší střevní mikroflóry.

orgány člověka

· Bolesti se obvykle vyskytují v dolní části břicha. Po pohybu střev (vyprázdnění), se bolest zmenší

· Průjem se dostavuje u určité části nemocných, stolice jsou až vodnaté a přicházejí zcela náhodně. Proto se u lidí s tímto problémem často rozvine strach z různých sociálních situací, protože neví, zda nepřijde najednou průjem.
kotleta se zeleninou

· Zácpa se objevuje častěji než průjem. Je bolestivá a úleva nastane po vyprázdnění, které se však pociťuje jako neúplné.

· Střídání zácpy a průjmu se také projevuje a je to asi nejhorší varianta s největší bolestivostí břicha. Právě bolest je to, co odlišuje tento problém od běžné zácpy nebo dietní chyby.

· Hlen ve stolici bývá často přítomen

· Nadýmání je způsobeno vyšší produkcí plynu, někdy je situace natolik nezvladatelná, že způsobuje strach ze sociálních situací

· Intolerance některých potravin – často člověk vypozoruje, které potraviny mu spouští tyto bolestivé problémy

· Únava a špatný spánek patří také mezi symptomy, které se spolu s výše uvedenými u postižených jedinců vyskytují

· Úzkost a deprese jdou s tímto onemocněním ruku v ruce, ale je otázkou, zda problémy fyzické jsou způsobovány těmi psychickými či naopak. Každopádně je třeba psychiku ošetřit, aby nedocházelo ke zhoršování stavu

Pokud se u vás tyto příznaky vyskytují déle než 3 měsíce, je třeba navštívit praktického lékaře, který by vás měl po sepsání anamnézy a vyloučení jiných příčin poslat za gastroenterologem. Obecně se doporučuje zvýšený příjem vody, probiotika, cvičení včetně relaxačního, vyhýbání se stresu a při řešení zácpy užívání slabších projímadel.