Založte si zahradu podle vašich představ

Kvě - 01
2023

Založte si zahradu podle vašich představ

Chystáte se zakládat zahradu a nevíte jak na to? Určitě už máte představu o tom, k jakému účelu bude sloužit.
Chcete zahradu okrasnou, užitkovou nebo kombinovanou? Vyhovuje vám jen zatravněná plocha a minimální údržba? Budou se po zahradě pohybovat děti nebo zvířata? Určitě je také nutné vědět, jestli pozemek pro založení zahrady se vyskytuje na plném slunci nebo je z větší části zastíněný. Podle toho se bude odvíjet potřeba zalévání i výběr vhodného druhu rostlin. Každá zahrada má své specifické nároky.
květ leknínu
To vše jsou důležité aspekty, které je třeba zohlednit.
Pokud si na založení netroufáte sami, můžete se obrátit na odborníky a nechat si zrealizovat plán zahrady na speciálním počítačovém programu.
Chcete-li se do práce pustit sami, není to nic, co byste nezvládli, pokud si vše dobře promyslíte.
Jestli jste se rozhodli pouze pro zatravněnou plochu, nezapomeňte na to, že i trávník potřebuje čas od času údržbu. Nejjednodušším založením trávníku je pořízení travního koberce. Na zalévání je optimální zavlažovací systém.
miska na klíčení
U okrasné zahrady musíte počítat s větší a častější údržbou. Zahradu musíte totiž udržovat v každém ročním období. Měli byste si ji rozvrhnout tak, aby plnila estetickou funkci celý rok. I v zimě má dobře založená zahrada své kouzlo.
Okrasnou zahradu můžete doplnit o vodní prvky nebo skalku. Zajímavým oživením se stane umístění neobvykle tvarovaného kamene nebo kusu dřeva.
Při výběru dřevin, které bezesporu do každé okrasné zahrady patří, nezapomeňte na to, že časem se rozrostou. Věnujte jim tedy dostatek místa. Pokud disponujete pouze malou zahradou, volte raději zakrslé druhy.
kameny u bambusu
Nezapomeňte do každé zahrady zakomponovat místo k odpočinku. Měli byste ho umístit na takové místo, kde budete chráněni před zraky okolí a při posezení budete moci v klidu relaxovat.
Každopádně se řiďte tím, že ve vaší zahradě se musíte dobře cítit především vy.