Zimní půvab okrasné zahrady

Kvě - 01
2023

Zimní půvab okrasné zahrady

1.       Plánujte svou zahradu
Kupodivu, plánování výsadby nezačíná v zahradnickém centru, ale doma u psacího stolu. Sedněte si s tužkou v ruce nad čistý list papíru, před sebou tištěný nebo online katalog, a uvážlivě sepište rostliny, které byste chtěli na své zahradě mít. Zvažte, zda jejich nároky nepřevyšují vaše možnosti časové nebo finanční. I údržba některých stromů a keřů může být nákladnou záležitostí.
zasněžený keř
2.       Kombinujte, ale nepřehánějte to s barvami
Barevnost stálezelených rostlin nezůstává celý rok stejná, i tady hraje roli délka slunečního svitu. Řada neopadavých keřů nebo stromů v zimě tmavne, některé odrůdy tújí získávají bronzový nádech. Jehličnany se zlatě či modrosivě zbarvenými jehlicemi oživí jednotvárnost zeleně, ale nezařazujte je do výsadby nahodile a bez rozmyslu. Vaše zahrada, jakkoli bude pestrá, by neměla hýřit nevkusnými barevnými kombinacemi ani v sezóně, ani v období klidu.
3.       Pracujte se strukturou i texturou
Je pravda, že v rostlinný materiál v tomto období nedisponuje širokou škálou barev, zato máme na výběr nepřeberné množství linií a tvarů. Pracujeme-li nejen s barvou, ale i se strukturou a texturou, pak můžeme vytvářet zajímavé kontrasty. Odraz světla na odlišných texturách vytváří různé odstíny zelené, takže při správném seskupení rostlin zeleň nebude tvořit jeden splývavý celek.
bílý šeřík
4.       Nemusí to být jen jehličnany
Ačkoliv je dnes k dispozici obrovský výběr zakrslých forem jehličnanů, zahrada tvořená převážně jimi vypadá poněkud strnule. Pokud se budete přidržovat jednoduchého pravidla, že jehličnany se vysazují v poměru 2:1 k listnáčům, bude vaše zahrada působit sice dynamičtěji, ale poněkud pustě v období vegetačního klidu, které v našich zeměpisných šířkách trvá polovinu roku. Je tedy lepší zvolit poměr jehličnanů ke stálezeleným a opadavým rostlinám 1:1:1.
5.       Co kam vysadit
Důležitější než zvolený poměr, je však rozmístění dřevin. Souvislý živý plot z jednoho druhu tújí či cypřišků není doporučovanou volbou, ale mnohé majitele zahrad chrání tato celoroční pohledová bariéra před zvědavými zraky sousedů nebo kolemjdoucích. Je nutné, aby byl plot udržován pravidelným řezem v přiměřené výši k celkové rozloze pozemku, abychom se na vlastní zahradě necítili stísněně. Fádnost zelené stěny lze narušit vhodně zvolenou předsadbou keřů nebo okrasných travin. Zpestří ji žlutě, oranžově nebo červeně zbarvené větve svíd. Můžeme zvolit časně kvetoucí keře, lískovníček či kalinu vonnou, stejně jako stálezelené hlohyně ozdobné žlutými, oranžovými nebo červenými plody, které na keřích zůstávají po celou zimu.