Mobilní dřevostavby se podobají nízkoenergetickým domům

Říj - 07
2021

Mobilní dřevostavby se podobají nízkoenergetickým domům

Připadá vám, že jsou mobilní domy příliš těsné, a že je to obydlí pouze sezónní a nouzové? Částečně máte pravdu, týká se to objektů nezateplených, s nimiž se opravdu počítá pouze pro rekreační účely. Začaly se stávat oblíbeným typem ubytovacího zařízení v kempech a s trochou šikovnosti na ně narazíte minimálně na propagaci na webových stránkách.

zelenina ze zahrádky

My bychom se však rádi zaměřili na mobilní dřevostavby, zateplené, připravené poskytovat zázemí po celý rok, jak je tomu u jiných typů dřevostaveb včetně těch úsporných, nízkoenergetických. Výrobci počítají s tím, že objekt zkompletují tak, že bude schopen převozu na speciálním návěsu, ovšem pozor, celoročně obyvatelné dřevostavby jsou již v jiné hmotnostní kategorii. Musí je na místo pokládat jeřáb a požadovaná nosnost základové desky nebo kotevních patek obvykle přesahuje pět tun.

dívka u krbu

U celoročně obyvatelných mobilních domů tedy nelze počítat s tím, že je jednoduše zapřáhnete za tažné zařízení a odjedete s nimi třeba přes půl republiky, v zásadě jsou to objekty téměř k nerozeznání s těmi statickými na pevných základech. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že se montáž odehrává mimo vaší parcelu, a že převezmete již hotový „výrobek“.

Kdo chce být nezávislý, cestu si najde

Mobilní dům je dnes jednou z těch schůdnějších cest k vlastnímu bydlení a dá se předpokládat, že ceny nemovitostí porostou i nadále, a že mnohé z nich budou pro mnohé z nás nedostupné. Stát se nezávislým je však velkou výzvou, uvědomíte-li si, jak velkou sumu musíte vyplatit na nájemném, které zřejmě v dalších letech opět poroste, a hlavně jsou to peníze, které nespoříte pro sebe a v podstatě je jen vyhazujete ze své kapsy. Dalším pozitivem je možnost umístit dřevostavbu na pozemek do rekreační oblasti a žít více v souladu s okolní přírodou klidnější, láskyplnější a pohodovější život.